Vytisknout

Oddíl ledního hokeje - historie

 

Začátky Okříšského hokeje

V Okříškách kde bývali čtyři rybníky a v době před válkou, v období protektorátu a v letech po osvobození vyrůstali v Okříškách budoucí hokejisté, kteří se dostali až do ligových celků, či národního mužstva. Na místě kde se nejvíce hrávalo, přímo ve středu obce stojí novostavba a budova zemědělského družstva. V roce 1927 přišel ukázat lední hokej pan Sl. Gamba student gymnázia v Jihlavě a pokoušel se o zavedení této hry v obci. Zájemci to zkoušeli na bruslích s kličkou, po ledě proháněli zátku ze sudu místo puku a to vycházkovými holemi, které půjčovala firma Oberreiter ze svého obchodu, který stál kousek od rybníka.

Organizování hokeje se v Okříškách chopil v jeho začátcích místní správce pily Josef Kabátek, který umožnil zhotovení dřevěných branek a hranolů, které sloužily jako mantinely. Dával také hráčům vyřezané pily a ti si z nich u třebičské firmy Valík vyřezávali brusle zvané šeksny.

V roce 1931 byl založen hokejový klub a hned se přihlásil do Západomoravské župy kde byl předsedou Pilnáček a členem výboru se stal náš Kabátek. Ten po roce 1948 emigroval do Spojených států. Okříšské hokejové začátky byli těžké, nebylo financí a tak si každý hráč musel pořizovat veškerou vyzbroj z vlastních prostředků. Hrálo se ve fotbalových dresech, v glotových kalhotách, bez rukavic a bez chráničů. Polovina hráčů měla samorostlé hokejky ze stromů od kostela, které byli těžké, ale pevné. Později je začal vyrábět místní kolář Baloun - kus za šest korun. Na prvních několik utkání jezdilo mužstvo na saních do Třebíče. Hráče vozil jeden z nich - Pečta.

V roce 1939 měl hokejový klub 58 řádných členů, z nichž bylo 13 hráčů prvního mužstva. V Okříškách v té době hostovala družstva z celé republiky - pražské celky: Sparta, Slávia, Podolí, 1.ČLTK i slavné LTC, dále Plzeň, České Budějovice, Tábor. Okříšky byli zvány na tradiční turnaj dr. Žáka do Třebíče, kde porazily i Horáckou Slávii.

Po začátcích na rybníku si většinou hráči sami postavili v roce 1942 u sokolovny kluziště i s osvětlením. Největší návštěvu zažily Okříšky když hráli rozhodující utkání s BK Havlíčkuv Brod, odkud přijel zvláštní vlak s diváky, tento zápas zhlédlo 2500 diváků, kteří vytvořily ohromnou kulisu.

Po válce měl oddíl velmi dobré dorostenecké mužstvo, které slavilo úspěch v celostátním přeboru Sokola. Porazilo nejdříve Olomouc a potom hrálo finále v době konání mistrovství světa v Praze. Jeho soupeři byli Sparta Křelov a ČLTK Praha. Okříšky se vraceli se stříbrnou medailí.

Další, zřejmě nejslavnější, byla sezona 1955-1956. První mužstvo vyhrálo přebor Jihlavského kraje a stalo se vítězem přeboru DSO Sokol. Potom hrálo o postup do vyšší soutěže s Kolínem na jeho hřišti vyhrálo 7:4, domácí prohra 4:9 jej však z postupu vyřadila.

Když Třebíč otevřela Zimní stadion, získal tehdejší oddíl ZMS či Spartaku posily z nedalekého okolí. V letech 1959-1975 obléklo jeho dres celkem devět hráčů Okříšek. Pamětníci tehdejších bojů si určitě vybaví jména Emila Rampira, Jirky Milostného, Brůzla, Lorence, Valenty, Jardy Bulanta, Štepána Oberreitera, Pečty či Jančoka. Kdy v těchto letech byly vyhlášení postupně nejlepšími střelci Bulant J., Rampir E., Milostný J..

Po otevření třebíčského zimního stadionu zůstalo v Okříškách pořád dost dobrých hráčů a až do roku 1975 se zde hrála divize, která přešla v krajský přebor a za Okříšky začaly hrát posily z Třebíče. V sezoně 1980-1981 získalo mužstvo třetí místo v krajském přeboru, kde hrávala mužstva: Znojmo, Uherský Ostrov, Blansko, Uherské Hradiště, Rájec Jestřebí, Uherský Brod.

V době připrav zastřešení zimního stadionu v Třebíči byl připraven projekt na umělou plochu v Okříškách, kde měla hrát Třebíč po dobu výstavby nové haly a Okříšky by tak získali umělou ledovou plochu. Tehdejší obecní zastupitelé tento projekt nepodpořili a hokejisté z Třebíče se tímto přemístili do Náměště nad Oslavou. Přesto je nutné ocenit úspěchy mužstva v krajských soutěžích a jako jedni z mála bez umělé ledové plochy.

V letech 1978-1980 byly vybudované nové mantinely a nové osvětlení. Na jejich vybudování se velkou mírou podíleli p.Hobza J., Oberreiter B., Oberreiter F., Heralecký V. a bývalý hráč a dlouholetý předseda oddílu Dvořák L..

V roce 1988 odstoupilo mužstvo Sokola Okříšky z krajského přeboru pro velké finanční náklady, kde začalo hrát okresní přebor mužstvo složené opět z domácích hráčů. V roce 2003 a 2004 se stalo mužstvo dvojnásobným mistrem Okresního přeboru.

Bolestnou ironii osudu byl také rok 1978, kdy zřícením střechy ZS v Třebíči kde tragicky zahynul nadějný člen naši TJ Štěpán Maruš na kraji svých 18 let věku. Jemu a všem ostatním, kteří již opustili naše řady bude trvale patřit naše vzpomínka a úcta.

Na závěr nutno říci, že mohutný rozmach výstavby zimních stadionů s umělou ledovou plochou, který v Okříškách chybí, není sto zajistit masovost rozvoje ledního hokeje v městys, mladežnickými a dětskými oddíly. K tomu přistupuje neuměrná cena sportovní výstroje a vyzbroje, nemluvě o hokejových holích v dobré kvalitě. Toto je ve stručnosti jak přiblížit dnešní generaci vpravdě slavnou historii ledního hokeje v Okříškách, která nemohla a nemůže plně vyčerpat všechno to dění, práci a nadšení jednotlivců, kteří v té které době se na jejich tvorbě podíleli a podílejí.

Rychlý kontakt

phone 32x32 +420 734 536 506

mail 32x32 danaskrobik@seznam.cz

home 32x32   TJ SOKOL Okříšky
   Nádražní 189, 675 21 Okříšky

číslo účtu Fio banka:   2400614844/2010

IČ:   64271676